Innowacja wśród izolacji dachów płaskich - system PAROC Air
Aktualności

Innowacja wśród izolacji dachów płaskich – system PAROC Air

Bezpieczny dach nad głową

Standardowy układ izolacji dachu płaskiego to system współpracujących ze sobą różnych wyrobów, które w czasie eksploatacji narażone są na działanie zmiennych warunków atmosferycznych oraz zanieczyszczeń środowiskowych, a także na uszkodzenia mechaniczne i zagrożenie pożarowe. Pełne zabezpieczenie połaci dachowej dachu płaskiego przed czynnikami zewnętrznymi osiągane jest przede wszystkim poprzez zadbanie o prawidłowe rozmieszczenie spadków i odwodnień oraz wykonanie szczelnej warstwy wodoszczelnej i termoizolacyjnej z materiałów o dużej wytrzymałości. Pomocą służą gotowe, innowacyjne rozwiązania, takie jak system wentylowanej izolacji dwuwarstwowej PAROC Air. W skład systemu wchodzą dwa rodzaje płyt z wełny kamiennej – PAROC ROS 30g oraz PAROC ROB 60, które nie tylko gwarantują wysoki poziom ochrony przed gorącem, mrozem, ogniem i hałasem, ale także chronią dach podczas prac remontowych i konserwatorskich.

Ochrona przed wilgocią

Wilgoć jest jednym z największych wrogów stabilności i wytrzymałości konstrukcji dachowych. Może ona przenikać do wnętrza przegród nawet podczas niewielkich opadów deszczu i śniegu, a nagromadzona może dochodzić nawet do 10-20 mm/m2 (czyli 10-20% objętości), w zależności od grubości izolacji. Stąd już niewielki krok do kosztownych napraw, o negatywnym wpływie, jaki na zdrowie użytkowników ma utrzymująca się w połaci dachowej wilgoć, nie wspominając. Głównym zadaniem systemu PAROC Air jest osuszanie struktur górnej warstwy podłoża, a także zapobieganie szkodliwym następstwom gromadzenia się wilgoci. PAROC Air cechuje doskonała przepuszczalność pary wodnej, która z łatwością pozwala na odprowadzenie wilgoci na zewnątrz powierzchni izolacji. Unikalna budowa systemu umożliwia osuszanie połaci dachu na poziomie 0,5 kg wody/m2 na dobę, co skutecznie eliminuje zagrożenie gromadzenia się wilgoci – także w fazie budowy. System z powodzeniem można montować nawet podczas typowych dla jesieni, niekorzystnych warunków atmosferycznych, co nie tylko przyspiesza przebieg prac, ale daje również pewność, że w przyszłości nie wystąpią problemy związane z nadmiarem wilgoci.

PAROC Air – dwie warstwy dla większego bezpieczeństwa

Idea systemu PAROC Air oparta jest na technologii dwuwarstwowej, a jej pierwsza, spodnia warstwa pełni funkcję izolacji termicznej, górna zaś odpowiada za właściwości mechaniczne gotowego dachu płaskiego. W skład systemu PAROC Air wchodzą następujące elementy:
• spodnia płyta PAROC ROS 30g z systemem rowków o głębokości 20 mm i szerokości 30 mm, które umożliwiają natychmiastowy transport pary wodnej w kierunku wylotów. Dachowa płyta izolacyjna jest tak opracowana, aby zapewnić trwałe, twarde i ognioodporne podłoże dla sztywnych, górnych warstw izolacji. Naprężenia ściskające przy 10% deformacji płyty PAROC ROS 30g wynoszą 30 kPa, dzięki czemu płyta wytrzyma nawet 3000 kg/m2 ciężaru podczas montażu i użytkowania. W miejscach intensywnego ruchu pieszego na czas montażu, aby zapobiec wydeptywaniu powierzchni płyty, zaleca się utworzenie ścieżek transportowych z drewnianych desek.
• PAROC ROB 60 – wierzchni arkusz z wełny mineralnej utrzymuje temperaturę powietrza w rowkach na poziomie o 5°C większym od temperatury na zewnątrz. Arkusz został opracowany tak, że zapewnia trwałe, twarde i ognioodporne podłoże dla większości typów płaskich pokryć dachowych, a także dla izolacji warstwy nośnej w miejscach remontów.
• System rowków wentylacyjnych odprowadzający nadmiar wilgoci do zainstalowanych kominków wentylacyjnych nad kanałami zbiorczymi.

Właściwości techniczne:

PAROC ROS 30g
Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λ D: 0,036 W/mK
Klasa reakcji na ogień: A1
Opór dyfuzyjny pary wodnej MU, µ: 1
Krótkotrwała nasiąkliwość wodą WS: ≤ 1 kg/m²
Długotrwała nasiąkliwość wodą WL(P): ≤ 3 kg/m²
Wytrzymałość na obciążenia punktowe PL(5): 250 N
Klasa tolerancji grubości: T5
Szerokość: 1200 mm
Długość: 1800 mm
Grubość: 80-180 mm

PAROC ROB 60
Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λ D: 0,038 W/mK
Klasa reakcji na ogień: A1
Opór dyfuzyjny pary wodnej MU, µ: 1
Współczynnik przepuszczalności powietrza, ℓ: 15 x 10 -6
Krótkotrwała nasiąkliwość wodą WS: ≤ 1 kg/m²
Długotrwała nasiąkliwość wodą WL(P): ≤ 3 kg/m²
Wytrzymałość na obciążenia punktowe PL(5): 600 N
Klasa tolerancji grubości: T5
Szerokość: 1200 mm
Długość: 1800 mm
Grubość: 20-30 mm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *