Rozwiązania projektowe

Jakie okna do płaskiego dachu?

Czy płaski dach potrzebuje okien?

Tradycyjne budownictwo mieszkaniowe zakładało stosowanie w wielu przypadkach dachów płaskich. Stwarzają one jednak obecnie wiele problemów, chociażby zimą, bowiem gromadzi się na nich śnieg, co grozi uszkodzeniem konstrukcji dachu oraz całego budynku. Płaskie dachy najczęściej nie mają żadnych otworów, dzięki którym można by doświetlić pomieszczenia znajdujące się na najwyższej kondygnacji. Producenci okien, na przykład VELUX, oferują jednak obecnie wiele ciekawych rozwiązań, które dedykowane są do montażu właśnie w tego rodzaju dachach.

Okna dachowe pozwalają na dostarczanie do pomieszczeń sporej dawki światła słonecznego. Przy ich wyborze należy jednak pamiętać o tym, aby zapewniały jednocześnie ochronę cieplną. W czasie zimy takie nowoczesne okna dachowe powinny gwarantować użytkownikom maksymalne zyski energii słonecznej przy minimalnych stratach ciepła. Izolacja termiczna powinna być więc wysoka, podobnie jak ochrona przed szkodliwym wpływem deszczu oraz śniegu na okno i samą szybę.

Typy okien do dachów płaskich

Dobre dopasowanie okna dachowego do posiadanego dachu płaskiego nie jest jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać. Niemniej jednak u wielu producentów znajdziemy co najmniej kilka typów specjalnych okien do takich dachów. Wyróżniamy wśród nich między innymi takie okna, jak:
• stałe, nieotwierane;
• otwierane elektrycznie;
• włazy dachowe, otwierane do kąta 60 stopni;
• okna oddymiające.

Okna do dachów płaskich spełniają jedną ważną funkcję, mianowicie mają dostarczać maksimum światła o każdej porze roku. Muszą być wygodne w obsłudze i w utrzymaniu w czystości. Jeśli dach znajduje się w dużej odległości od podłogi na ostatniej kondygnacji budynku, wówczas warto wybrać okna sterowane elektrycznie. Dzięki temu można wygodnie otworzyć je przy pomocy specjalnego silnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *