Rozwiązania projektowe

Lekki dach

Obecnie często montowana jest kamienna wełna mineralna. Czy jest to jednak najlepszy wybór? Przykładowo – aby osiągnąć wartość Uc na poziomie 0,16 W/m2.K, wymagana będzie grubość 245 mm (145 mm, aby osiągnąć wartość 0,25 W/m2.K). Typowa gęstość wełny kamiennej wynosi 180 – 200 kg/m3, podczas gdy sztywnej płyty poliuretanowej zaledwie 32 kg/m3. Oczywistym jest, że waga będzie miała duży wpływ na warunki montażu. Przenoszenie ciężkich płyt wiąże się z kwestiami BHP, jak i większym nakładem pracy.

Większy ciężar wymusza także zmiany projektu konstrukcji i zwiększa tym samym konieczne nakłady kapitałowe. Również grubość płyt może wpływać na lawinowo rosnące koszty związane z podwyższaniem balustrad i innych części dachu. Obniżona (w porównaniu do alternatywnych materiałów izolacyjnych) waga sztywnego poliuretanu zmniejsza łączne obciążenie konstrukcji dachu i ułatwia ręczną pracę z ich wykorzystaniem. Sztywny poliuretan potrzebuje jedynie 150 mm, aby uzyskać 0,16 W/m2.K. Płyty są lekkie, łatwe w obsłudze i zastosowaniu. Ponieważ nie pylą podczas montażu, nie wymagają specjalistycznego sprzętu ochronnego. Sztywny poliuretan jest niewrażliwy na przepływ powietrza i przedostawanie się wody (jedno i drugie może mieć szkodliwy wpływ na efektywność energetyczną produktów z włókien mineralnych). Jest niezmiennie efektywny przez cały okres użytkowania budynku. Kwestie związane z obciążeniem elementów nośnych dachu stają się bardziej istotne w przypadku istniejącej już konstrukcji. Najcieńsze i najlżejsze rozwiązanie izolacyjne będzie z pewnością najlepsze dla istniejących już budynków wymagających termorenowacji. Niewątpliwie słusznym działaniem jest wprowadzanie w życie wszelkich działań zmierzających do redukcji emisji CO2. Poszukując nowych rozwiązań ważne jest, aby nie stracić z oczu podstawowych zasad oszczędzania energii. Już na samym początku projektowania dachu płaskiego lub jego termorenowacji warto pomyśleć o izolacji wysoce efektywnej i nie obciążającej konstrukcji. Projektanci nowoczesnych budynków oczekują od płyt izolacyjnych nie tylko efektywności energetycznej, ale także nieszkodliwości dla środowiska, użytkowników obiektu oraz osób wykonujących montaż.

Firma Kingspan Insulation oferuje szeroką gamę rozwiązań izolacyjnych tak dla nowych, jak i remontowanych budynków. Na rynku polskim dostępne są wysoce wydajne płyty izolacyjne ze sztywnego poliuretanu:
Thermaroof TR21 – izolacja pod częściowo zespolone wielowarstwowe pokrycie papą i asfaltem mastyksowym, laminowana obustronnie za pomocą włókien celulozowych.
Thermaroof TR20 – izolacja pod częściowo zespoloną powierzchnię wielowarstwowej papy dachowej, laminowana obustronnie arkuszami z włókna szklanego.
Thermaroof TR27 – izolacja pod pokrycia dachowe mocowane mechanicznie w pełni przylegające, jednowarstwowe i niebitumiczne, laminowana obustronnie arkuszami z powlekanego włókna szklanego.
Thermaroof TR26 – izolacja pod mechanicznie zespolone jednowarstwowe wodochronne systemy PCV, laminowana obustronnie kompozytową folią o niskim współczynniku emisji i wysokimi parametrami paroszczelności.
Kooltherm K1 Roofboard – wysoce wydajna izolacja na dachy płaskie, laminowana obustronnie arkuszami z włókna szklanego.
Więcej informacji na www.izolacje.kingspan.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *