Maksymalne ocieplenie dachów w skali makro – raport z budowy zakładu produkcyjnego Volkswagen w Białężycach koło Wrześni
Aktualności

Maksymalne ocieplenie dachów w skali makro – raport z budowy zakładu produkcyjnego Volkswagen w Białężycach koło Wrześni

Inwestycja dużego kalibru

Teren, powstającego w Białężycach koło Wrześni, zakładu produkcyjnego Volkswagen Crafter obejmuje 220 ha, co odpowiada powierzchni 300 boisk piłkarskich. – Fabryka Volkswagen Crafter to ogromne przedsięwzięcie budowlane i największa dotychczas inwestycja w gminie Września – podkreśla Monika Hajbowicz z Volskwagen Poznań. Możliwości produkcyjne nowego zakładu wynoszą 100 000 samochodów rocznie, co dobrze obrazuje skalę inwestycji. Będzie to bardzo nowoczesny zakład, w którym produkowany będzie następca niezwykle popularnego VW Crafter.

Wyzwanie na ziemi i na wysokości

Powstająca fabryka jest ogromnym przedsięwzięciem pod względem technologiczno-logistycznym, a organizacja placu budowy oraz stref dostaw materiałów budowlanych wymaga od wykonawców najwyższych zdolności organizacyjnych. Jednym z licznych wyzwań inwestycyjnych przy wielkopowierzchniowych inwestycji produkcyjno-magazynowych są dachy – w przypadku inwestycji Volkswagena jest to powierzchnia ponad 290000 m2 – Dotrzymanie wymaganych terminów wymagało od nas tego, abyśmy codziennie przenosili na dach około 8 ciężarówek wełny i jednocześnie wykonywali ponad 3000 m2 gotowego pokrycia – mówi Piotr Wojnar, z firmy POLD-PLAST Kraków, odpowiedzialnej za realizacje jednej z konstrukcji dachowych. Firma ROCKWOOL jako jeden z partnerów – nie tylko terminowo dostarczała nam materiały izolacyjne oraz do kształtowania spadków na dachach, ale przygotowała także specjalną konstrukcję palet i dedykowane wózki, znacznie ułatwiające transport materiału na dach – dodaje.

Tak duża skala zamówień nie jest obca firmie ROCKWOOL, która wcześniej dostarczała materiały między innymi na budowę centrów logistycznych dla firmy Amazon w podpoznańskich Sadach i Wrocławiu, przebiegających praktycznie równolegle, o powierzchni około 100 000 m2 każde. Wykonawcą dachu na wspomnianych centrach logistycznych była także firma POLD – PLAST Kraków. Skala zakładu Volkswagen to ponad 210 000 m2 płyt dachowych ze skalnej wełny ROCKWOOL, które trzeba było dostarczyć za pomocą prawie 340 pełnych transportów samochodowych. Wymagało to od nas precyzyjnego zaplanowania produkcji oraz przepływu towaru w całym łańcuchu dostaw, w tym także na miejscu inwestycji – tłumaczy Arkadiusz Konieczny, dyrektor serwisu logistycznego ROCKWOOL Polska.

Maksymalne ocieplenie dachów w skali makro – raport z budowy zakładu produkcyjnego Volkswagen w Białężycach koło Wrześni

Maksymalna jakość dla obiektów wielkopowierzchniowych

Przy tego rodzaju obiektach liczą się zarówno koszty realizacji inwestycji i utrzymania budynku w przyszłości, jak i bezpieczeństwo pożarowe obiektu i ludzi. Dlatego świetnie sprawdza się w tym przypadku wełna skalna. Płyty dachowe ROCKWOOL to materiały o bardzo dobrych parametrach izolacyjności cieplnej – przy grubości izolacji na dachu płaskim rzędu 20 cm każde rozwiązanie z zastosowaniem tych płyt nie tylko spełnia wymagania prawne, ale jednocześnie jest energooszczędne.

– Stosowanie niepalnych płyt dachowych ROCKWOOL przekłada się na najlepsze na rynku parametry odporności na ogień (REI) – podkreśla Daniel Drozdowicz, Product Manager ROCKWOOL Polska. Rozwiązania dachów płaskich z użyciem wełny skalnej ROCKWOOL uznawane są za jedne z najbezpieczniejszych. Ponadto należy podkreślić, że rozwiązania te nie wymagają żadnych kosztownych zabiegów polegających na specjalnym uszczelnianiu lub wzmacnianiu newralgicznych miejsc dachu.

W przypadku dachów płaskich, wykonanych z blachy trapezowej istotna jest nie tylko ich odpowiednia izolacja termiczna, ale również właściwa ochrona przed hałasem oraz wilgocią. – Dla ROCKWOOL Polska kompleksowa obsługa takich obiektów to nie wyłącznie izolacja termiczna. Dbamy o całościowy komfort użytkowania i kompleksowość naszej oferty – wyjaśnia Marcin Nowak, lider zespołu sprzedaży inwestycyjnej ROCKWOOL Polska. Dlatego przy tego typu inwestycjach istotne jest również wykonanie odpowiedniej izolacji akustycznej w formie bloczków trapezowych, którymi wypełnia się szczelnie pokrycie dachowe. Dodatkowo w celu właściwego odprowadzania wody z połaci dachowej konieczne jest odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie Systemu Płyt Spadkowych. ROCKWOOL jako gotowe rozwiązanie oferuje płyty spadkowe wykonane z wełny skalnej: System DACHROCK SPS zapewnia mniejsze obciążenie stropu oraz lepszą izolacyjność cieplną przegrody. Co więcej dokładny projekt dachu z uwzględnieniem spadków jest dostarczany przez ROCKWOOL w ramach serwisu i wsparcia.

Dzięki wyspecjalizowanym zespołom sprzedaży, nowoczesnej i efektywnej logistyce oraz aktywnemu wsparciu ze strony działu doradztwa technicznego ROCKWOOL Polska może zapewnić kompleksową i profesjonalną obsługę największych obiektów budowlanych w Polsce, gwarantując ciągłość i terminowość dostaw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *