Rozwiązania projektowe

Nowe rozwiązania w budownictwie

Blachy na rąbek

Technologia rąbka była od dawna wykorzystywana do krycia dachów w budownictwie europejskim. Zazwyczaj, wykorzystywana była tam, gdzie prestiż i wytrzymałość dachu była bardzo istotna. Z tego powodu ten rodzaj blachy pojawiał się przede wszystkim na budynkach sakralnych oraz budynkach użytku publicznego (np. ratusz).

Aktualnie stosowanie tej blachy nie ogranicza się tylko do tego typu budynków. Dziś jej zastosowanie widzimy głównie w nowoczesnych projektach architektonicznych, a specyficzne montowanie powoduje podkreślenie kunsztu architektonicznego.

Możemy wyróżnić dwa główne typy montowania rąbka stojącego:

• Rąbek stojący zatrzaskowy. Gotowe panele z wykorzystaniem tej technologii to bardzo nowoczesne rozwiązanie w kategorii pokryć dachowych. Instalacja tego typu blach jest bardzo prosta. Jest także bardzo szybka, ponieważ polega na mocowaniu paneli do podłoża specjalnymi wkrętami. Ten rodzaj montowania charakteryzuje się brakiem widocznych elementów mocowania. Dodatkowo dach jest bardzo szczelny i ma szeroki wybór kolorów. Jest doceniany przez wielu architektów, ze względu na swoje wielkie walory estetyczne.

• Rąbek stojący na felc. Montowanie tego typu blachy jest możliwe na różnych konstrukcjach. Począwszy od klasycznych układów, skończywszy na nowoczesnych projektach. Oprócz walorów estetycznych blachy te mają duże walory ekologiczne. Dodatkowo sama konserwacja dachu jest bardzo prosta i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Wystarczy systematyczne spłukiwanie wodą, a po kilku latach można przemalować dach kładąc farbę na starym lakierze.

Oba te rozwiązania cieszą się coraz większą popularnością przy montowaniu dachu. Ich zastosowanie wprowadza nowy design, który cieszy oko architektów i miłośników pięknych konstrukcji.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem http://www.bratex.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *