Rozwiązania projektowe

Nowoczesny, płaski dach

Przykładem energooszczędnej inwestycji o niebanalnej architekturze jest kompleks nowoczesnych bloków zlokalizowanych w prestiżowej dzielnicy mieszkalnej Favoriten w Wiedniu. Budynki, zaprojektowane przez biuro architektoniczne Rüdiger Lainer + Partner, wyróżniają się między innymi wychodzącymi daleko na zewnątrz dużymi balkonami, rozmieszczonymi w nietypowym układzie.

Kompleks składa się z czterech, przekręconych względem siebie bloków mieszkalnych, które posiadają od 6 do 11 pięter. Na obszarze 10 tys. m2 mieści się łącznie 250 komfortowych mieszkań o powierzchni od 55 do 120 m2. Pod kompleksem znajdują się piwnice oraz 254 miejsca parkingowe. Wszyscy mieszkańcy bloków mają dostęp do terenów rekreacyjnych, placów zabaw dla dzieci czy sauny na dachu. Cały kompleks jest określany mianem domu niskoenergetycznego.

Zaskakująca architektura

Nowoczesny design wyróżnia prostota, funkcjonalność oraz troska o ekologię. Prosty dach, pozwala w pełni wykorzystać i zagospodarować przestrzeń zarówno pod, jak i na powierzchni dachu, którą można wykorzystać na taras lub ogród. Zaletą płaskiego dachu jest również fakt, że jest niewidoczny, co daje inwestorowi swobodę wykończenia elewacji. W prostej bryle doskonale prezentują się przeszklenia ścian oraz ciekawe materiały wykończeniowe elewacji jak kamienie czy drewno.

Płaski dach to nie tylko walory estetyczne. W budownictwie energooszczędnym tego typu dach, wyposażony w izolację termiczną i w trwałe membrany hydroizolacyjne, pomaga w obniżeniu zapotrzebowania energetycznego i tym samym kosztów energii.

Decydując się na tego rodzaju rozwiązanie architektoniczne, warto wiedzieć, że w przypadku dachów płaskich najważniejszym zadaniem jest zapewnienie szczelności oraz odpowiedniej wentylacji. Ważne jest zarówno odpowiednie zaprojektowanie dachu, umożliwiające odprowadzenie wody deszczowej jak również zastosowanie wysokiej jakości materiałów wykończeniowych: przejść dachowych, kominków wentylacyjnych oraz systemu odprowadzania wody. Tylko pasujące połączenia z zastosowaną warstwą uszczelnienia chroni dach płaski w sposób niezawodny przed wnikaniem wilgoci i wody-mówi Przemysław Skibiński Key Account Manager/Technical Manager w firmie Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.-Prefabrykowane kołnierze przyłączeniowe Klöber umożliwiają i gwarantują jednolite połączenie, które nie przepuszcza wody, jest odporne na zużycie oraz stanowi doskonałe i trwałe zespolenie z membranami dachowymi z bitumu tworzyw sztucznych. Wszelkie elementy dachów płaskich firmy Klöber oferowane są z kołnierzem PCV lub prefabrykowanymi kołnierzami łączącymi. Dzięki temu element można w pewny i bezpieczny sposób zamocować na podłożu. Szeroka krawędź umożliwia bezpośrednie połączenia uszczelnienia dachu.

Tylko wysokiej jakości materiały wykończeniowe pozwalają na odpowiednie zabezpieczenie dachu płaskiego przed przeciekaniem wody. Używanie tańszych, gorszej jakości zamienników niesie ryzyko drobnych usterek, które jeżeli nie zostaną w porę zlokalizowane mogą prowadzić do kosztownych remontów. Podczas wyboru warto kierować się renomą firmy oraz sprawdzonymi rozwiązaniami nowoczesnych technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *